unikanie kontuzji podczas cwiczen

Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją sportową drogę, czy może kroczysz nią już od dawna i nie wyobrażasz sobie dnia bez solidnej dawki treningu, kontuzja może zdarzyć się każdemu. Jest jednak kilka zasad, do których warto się stosować, by zminimalizować ryzyko jej wystąpienia!

1. Porządnie się rozgrzej

Niby wszyscy wiedzą, ale jednocześnie tak często o niej zapominają. Rozgrzewka to podstawa i obowiązkowy punkt każdego treningu. Rozgrzewka wykonana ze starannością i zaangażowaniem rozgrzeje mięśnie, podniesie tętno i temperaturę ciała, a także zwiększy elastyczność mięśni i przygotuje do wysiłku przyczepy, więzadła, stawy i system nerwowy. Oprócz tego pozwoli Ci się skupić na celu, a przede wszystkim – zminimalizować ryzyko kontuzji w sporcie. Treningi w Fit Connect poprzedzone są odpowiednimi rozgrzewkami!

2. Nie porywaj się z motyką na słońce

Konsultując się z trenerem i układając wspólnie plan treningowy, oceń swoją sytuację na chłodno, a na zadane pytania odpowiadaj szczerze. Jeśli do tej pory Twoja aktywność ograniczała się do delikatnych spacerów czy rekreacyjnej, wakacyjnej jazdy na rowerze, nie rzucaj się na głęboką wodę, zmieniając dotychczasowy styl życia o 180° i wylewając na siłowni siódme poty każdego dnia. Plan treningowy powinien być zrównoważony, dopasowany do aktualnej kondycji, stanu zdrowia i możliwości. Niektóre ćwiczenia mogą okazać się niebezpieczne dla Twojego zdrowia, a zbyt duże obciążenie czy za wysoka intensywność ćwiczeń – szybką drogą do bolesnej w skutkach kontuzji. 

3. Zakończ trening z głową

Po wysiłku fizycznym poświęć kilkanaście czy chociaż kilka minut na wyciszenie organizmu i regenerację. Uspokój oddech, ustabilizuj tętno, porozciągaj mięśnie. Wykorzystując sprzęt, taki jak wałki czy piłeczki do masażu, wykonaj masaż regenerujący, a Twoje ciało Ci za to podziękuje, minimalizując zakwasy. 

Powyższe rady nie gwarantują, że sportowe kontuzje ominą Cię szerokim łukiem, ale wcielenie ich w życie z pewnością sprawi, że zmniejszysz ryzyko ich wystąpienia. A odpowiednia reakcja na kontuzję, która się pojawi, pozwoli Ci szybciej wrócić do formy. Pobierz aplikację Fit Connect i rozpocznij bezpieczne treningi!