korzysci z picia wody

Woda jest niezbędna do życia i nie ulega to wątpliwości. Od wielu, wielu lat mówi się o tym, że warto ją pić, a jej niedobór może nieść za sobą niekorzystne dla zdrowia konsekwencje. Mimo tego, wciąż pijemy jej za mało. Jak to zmienić? Dlaczego warto pracować nad nawykiem picia wody i jak to zrobić?

Woda dostarczana organizmowi to prawdziwy game changer. Bierze aktywny udział w transporcie składników z pożywienia do najdalszych zakątków i najmniejszych komórek ludzkiego ciała. Bez niej niemożliwe byłyby procesy fizjologiczne, które zachodzą w naszym organizmie w każdej sekundzie, Odpowiednie nawodnienie pozytywnie wpływa na zdrowie, przemianę materii i dobre samopoczucie. Poniżej zawarliśmy tylko kroplę w morzu zalet, które niesie za sobą codzienne picie wody. 

W 100% naturalnie

Przejdźmy do konkretów. Dlaczego warto pić wodę? Przede wszystkim dlatego, że to naturalnie występujący w naturze płyn, więc ma prosty, czysty skład. Świetnie gasi pragnienie, w przeciwieństwie do soków i innych napojów gazowanych, które zawierają cukry, barwniki i konserwanty.

Utrzymanie koncentracji

Woda poprzez utrzymanie odpowiedniego przewodnictwa impulsów nerwowych pozwala zwiększyć koncentrację i lepiej skupić się na wyznaczonych celach. Już nawet nieznaczne odwodnienie organizmu na poziomie 2 czy 3% może obniżyć koncentrację aż o 20%!

Młody wygląd skóry 

Woda i jej odpowiedni poziom w organizmie znacząco wpływa na wygląd skóry. Jeśli jest wysoki, skóra odwdzięcza się elastycznością, napięciem, wygładzeniem i blaskiem. Naskórek szybciej się regeneruje, a tkanki są dobrze odżywione.  

Odżywienie mięśni i zwalczanie zmęczenia

To, czy komórki mięśniowe są dobrze odżywione bezpośrednio przekłada się na poziom sprawności fizycznej. Woda pomaga utrzymać wydajność i wytrzymałość podczas ćwiczeń fizycznych, dzięki czemu treningi są efektywne.

Oczyszczenie

Picie odpowiednich ilości wody pozwala oczyszczać organizm ze zbędnych substancji i nagromadzonych w ciele toksyn. Woda przejmuje rolę transportową – końcowe produkty przemiany materii są usuwane wraz z moczem.

Jak budować w sobie nawyk picia wody?

Mimo, że picie wody niesie za sobą szereg pozytywnych skutków, wciąż pijemy jej za mało. Przeciętne zapotrzebowanie na wodę zdrowej dorosłej osoby wynosi około 2 do 2,5 l na dobę. W przypadku osób aktywnych fizycznie, zapotrzebowanie to wzrasta i w przybliżeniu dodatkowe wartości to 500 ml na każde 30 min treningu.

Budowanie w sobie nawyku picia wody powinniśmy rozpocząć od opracowania rytuałów, czyli wprowadzania stałych elementów dnia, takich jak: szklanka wody po przebudzeniu, szklanka wody do śniadania, szklanka wody po obiedzie itp. Kluczowa jest regularność i metoda małych kroków. Nie możemy zapomnieć na pół dnia o piciu, a potem pochłonąć zawartość całej butelki na raz. Takie nawadnianie będzie niestety nieefektywne. By pamiętać o regularności, warto podczas codziennych czynności mieć pełną szklankę lub butelkę cały czas przy sobie, na widoku i na wyciągnięcie ręki.

Dobrym rozwiązaniem jest też zaopatrzenie się w dedykowaną butelkę z oznaczeniem mililitrów, motywującymi zwrotami czy wbudowanym licznikiem wypijanych objętości. Dzięki temu dokładnie wiesz, ile wypijasz i możesz pracować nad swoim dobrym nawykiem.

Aplikacja Fit Connect wspiera Cię w codziennej drodze do celu, dlatego gorąco zachęcamy Cię do dodawania wypijanych porcji wody do swojego dziennika postępów. Wizualizacja postępów i celu często działa jak najlepszy motywator, dlatego zaufaj naszej propozycji i działaj regularnie!

Jeśli nie lubisz smaku wody, możesz śmiało eksperymentować z naturalnymi dodatkami, takimi jak zioła, owoce czy warzywa. Woda z miętą, cytryną, truskawką czy ogórkiem – każde z tych połączeń tworzy nowy smak i nowy napój, który nie jest już tylko „nudną” wodą, a wciąż bierze udział w procesie dostarczania odpowiedniej ilości płynów.